Pitsko Gienadij

GIENADIJ  PITSKO

Malarz urodził się w 1970 roku w Grodnie, na Białorusi. Tam, w 1991 roku ukończył szkołę artystyczną na Wydziale Ceramiki. Jednocześnie interesował się malarstwem, z czasem wypracowując charakterystyczny i rozpoznawalny dla siebie styl. Artysta maluje w technice olejnej.

Autor ten lubi malować kobiety. Pojawiają się na jego obrazach w eleganckich kapeluszach i wydekoltowanych sukniach jako bohaterki tajemniczych, niezwykłych historii. Czasami towarzyszą im instrumenty muzyczne, a czasami anioły. Świat prawdziwy, przeplata tutaj artysta ze światem baśniowym.

W podobnej konwencji malarz lubi również przedstawiać pary kochanków, fruwające nad miastami w czułym uścisku. Trudno nie skojarzyć tego z Chagallem i jego fantazją liryczną.

Artysta często maluje same twarze. Pozbawia je wtedy indywidualnych cech, wyposażając w rysy idealne, pozbawione jakby płci. Są po prostu piękne.

Obrazy Gienadija Pitsko nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć. To malarstwo narracyjne, odwołujące się do warstwy emocjonalnej, skierowane do wrażliwego odbiorcy. Wszystko co odbywa się w przestrzeni obrazu ciekawi nas, intryguje, pobudza wyobraźnię. 

Kolorystyka płócien tego malarza jest gorąca i energetyczna. Tworzą ją intensywne czerwienie i fiolety, nakładane szerokimi pociągnięciami szpachli, co przydaje malowanym postaciom lekko zgeometryzowane formy. Sąsiadujące ze sobą plamy barwne robią momentami wrażenie mozaiki. 

Od 2008 roku artysta należy do Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi. Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich w Polsce i na Białorusi. Autor ma w swoim dorobku wiele wystaw, zarówno w swojej ojczyźnie, jak i innych krajach, nie tylko Europy. Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na świecie.

Aktywne filtry