Majewska Tatiana

TATIANA MAJEWSKA

Malarka pochodząca z Rosji, urodziła się w 1961 roku w Joszkar, na Powołżu. Jest absolwentką tamtejszej Akademickiej Szkoły Artystycznej  (1997 – 1981) oraz Instytutu Sztuki w Omsku (1982 – 1987), gdzie obroniła dyplom magistra sztuk. Poza malarstwem zajmuje się także konserwacją zabytków. 

Artystka tworzy najchętniej w technice olejnej i akwarelowej, malując portrety, akty, pejzaże, sceny rodzajowe, kwiaty i martwe natury. Z akwarelą, uważaną za najtrudniejszą, nieprzewidywalną technikę, radzi sobie doskonale. Malarka umiejętnie wykorzystuje jej transparentność i rozmycie konturów do przedstawiania form lekkich, delikatnych, pełnych gracji. Bez względu na to, czy będą to tancerki baletu klasycznego "przyłapane" w ruchu, czy zmysłowe, ale pozbawione obsceniczności akty kobiece, łączy je wdzięk i naturalność.

Artystka jest wrażliwą obserwatorką otaczającego ją świata, w malowanych przez nią kwiatach i martwych naturach uchwycona jest prawdziwa istota modelu, zjawiskowość i elegancja. Kolorystyka barw jest delikatna, dominują róże i rozbielone błękity podkreślające nastrojowość i liryzm obrazów.

Nurtem w malarstwie olejnym Tatiany Majewskiej, w którym świat realny miesza się z nierealnym, i gdzie nie istnieje granica rzeczywistości, jest realizm magiczny. Autorka przedstawia w nim historie niepokojące, w których dziwne, bajkowe postaci wyposażone w nierzeczywiste, fantastyczne przedmioty funkcjonują w absurdalnych sytuacjach. Nic nie jest oczywiste.

Artystka bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach w Polsce i na całym świecie, m. in. w USA, Rosji, Niemczech i Polsce. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Obecnie mieszka i  tworzy w Lublinie.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz