Olszewski Janusz

JANUSZ OLSZEWSKI

Artysta urodził się w 1944 roku. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa  ASP w Warszawie.

Janusz Olszewski maluje tylko farbami olejnymi, osiągając w tej technice  biegłość i kunszt. W twórczości tego autora najważniejszy jest pejzaż. Artysta traktuje go najczęściej jako temat samodzielny, nie będący dla niczego i nikogo tłem, tzw. czysty pejzaż bez sztafażu. Wtedy nie ma w nim architektury, ludzi ani zwierząt. Bohaterem obrazu jest sama natura. Jeżeli natomiast pojawia się człowiek na obrazach Olszewskiego, to zwykle jako mała drobinka, element kompozycyjny zaznaczony punktowo, nie dominujący nad przedstawioną naturą.

Architekturę zaś traktuje artysta na równorzędnych krajobrazowi prawach. Kolor i światło więc mają w nich takie samo znaczenie i są immanentną cechą jego malarstwa.Tym, co łączy różne ujęcia pejzażu w malarstwie tego artysty, jest jego naturalne piękno. Płótna obrazów autor pokrywa migotliwymi i rozświetlonymi plamami barw. Widać na nich impresjonistyczne i postimpresjonisyczne wpływy XIX- wiecznego malarstwa francuskiego.

Od niedawna pojawił się nowy nurt w malarstwie Janusza Olszewskiego -  abstrakcyjny ekspresjonizm. Artysta odchodzi w nim od figuratywnego przedstawienia tematu, wyrażając go teraz w języku umownym. Na płótnach zapisane są emocje malarza, tak więc kompozycje wymagają od każdego odbiorcy własnej interpretacji. Formę obrazów podkreślają żywe kolory, przydające im dodatkowej energii. Robią wrażenie obcowania z żywym organizmem.

Obrazy Janusza Olszewskiego malowane są dynamicznie, techniką impasto. Malarz pokrywa płótna grubą, reliefową warstwą farby. W ten sposób nabierają one dodatkowego wymiaru i pulsującej ekspresji. 

Artysta ma na swoim koncie około 70 indywidualnych wystaw w niemal wszystkich krajach Europy. Obrazy jego autorstwa znajdują się  w licznych galeriach i muzeach, jak również w wielu prywatnych kolekcjach znanych postaci m. in. cesarza Japonii, Roberta De Niro, Ewy Curie, Oriany Fallaci i Jana Karskiego.

Janusz Olszewski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Artystów Nowego Jorku. Mieszka w Warszawie, lato zaś lubi spędzać w Kazimierzu Dolnym. Jego charakterystyczna postać, ze srebrną burzą włosów, wyrazistą twarzą, nie pozostawia wątpliwości, że sama natura naznaczyła go na artystę.

Aktywne filtry