Strzępek Tadeusz

TADEUSZ STRZĘPEK

Artysta urodził się w Głuchołazach. Dyplom obronił w 1979 roku na warszawskiej ASP, na Wydziale Architektury Wnętrz. Jego zaintetesowania nie ograniczały się tylko do kierunku studiów. Równolegle pasjonował się malarstwem, architekturą i ceramiką.  Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych europejskich krajów, zdobywając tam doświadczenia zawodowe i artystyczne. Od 1976 roku malarz mieszka w pobliskim Kazimierzowi Męćmierzu, gdzie zbudował własny dom i pracownię.

Już od wczesnej młodości fascynował go pejzaż i architektura Kazimierza Dolnego, który do dziś stanowi główne źródło jego malarskich inspiracji. Interesuje go także historia miasteczka, dlatego też malując je, posiłkuje się często starymi fotografiami z ubiegłego wieku. Na obrazach tego autora pojawiają się więc często motywy starych kazimierskich chałup i innych zabudowań wkomponowanych w tutejszy pejzaż. Jest to malarstwo realistyczne, o proweniencji architektonicznej, zdradzające bardzo dobre opanowanie rysunku.

Artysta pokrywa pótna obrazów uporządkowanymi liniami, kątami precyzyjnie przecinającymi się w przestrzeni, bryłami budynków rozmieszczonymi w pejzażu w zauważalnym porządku. Często wzbogaca je elementami znalezionymi w plenerze: kawałkami drewna, kamykami, piaskiem. I chociaż nie stanowią one tworzywa malarskiego, artysta lubi włączać je do kompozycji. Kolorystyka obrazów tego autora jest stonowana, można powiedzieć powściągliwa, pełna szarości, bieli i chłodnych zieleni. Charakterystyczny dla tego malarstwa porządek przestrzeni i spokój, zdradzające tempo powstawania obrazu. Artysta  pracuje powoli, niespiesznie, daje sobie czas na dojrzewanie tematu.

Tadeusz Strzępek ma na swoim koncie ponad czterdzieści indywidualnych wystaw m. in. w Polsce, Niemczech, Chorwacji i w Stanach Zjednoczonych. Poza malarstwem interesuje go medycyna naturalna, ziołolecznictwo, historia Słowian.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz