Szmidel Marek

MAREK SZMIDEL

Artysta znany z nastrojowego, magicznego klimatu swojej twórczości, urodził się w 1952 roku. Studiował w latach 1976-1981 na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego. Dyplom uzyskał w 1981 roku.

Malarstwo tego artysty zawiera w sobie tajemnicę i prowokację. Nie jest jednoznaczne, określone do końca, wymusza poszukiwanie odpowiedzi. Przewodnikiem po jego twórczości może być intuicja, odwołanie się do wrażliwości i instynktu odbiorcy. Podpowiedzi i wskazówek można by także szukać w kolorystycznej warstwie obrazów, barwach soczystych i mocnych, plamach czerwieni i  brunatnych żółciach. W rezultacie dają one efekt energetycznego nasycenia, duchowości i ognia.

W odrealnionych przestrzeniach obrazów tego autora unoszą się kolorowe kaboszony, pomiędzy którymi wykwitają zmysłowe postaci kobiece, o lekko wyidealizowanej urodzie. Na innych widzimy swoiste pejzaże arcitektoniczne, intrygujące i melancholijne. Przedstawiane fragmenty miast w pełnych niepokoju przestrzeniach, malarz zapełnia szeregami niezamieszkałych domów o pustych oknach. Wszystko to sprawia, że jego twórczość nabiera cech metafizycznych.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz